Charakterystyka obszaru - Komisariat Policji Warszawa Ursynów - KRP II – Mokotów, Ursynów, Wilanów

Komisariat Policji Warszawa Ursynów

Data publikacji 24.03.2016

Komisariat Policji Warszawa Ursynów

ul. Janowskiego 7
02 - 784 Warszawa

tel.: (22) 603- 19-78, (22) 641-26-16  (czynny całą dobę)
fax.: (22) 603-18-54
e-mail: dyzurny.kp-ursynow@ksp.policja.gov.pl

 

Kadra Kierownicza Komisariatu Policji Warszawa Ursynów:

Komendant - nadkom. Paweł Konopiński

Zastępca Komendanta ds. Prewencji - podinsp. Dariusz Zęgota

Zastępca Komendanta ds. Kryminalnych  - kom. Tomasz Włodarz

 

Wydział Dochodzeniowo - Śledczy (22) 603-34-34

Naczelnik Wydziału - podkom. Krzysztof Bereda

Z-ca Naczelnika Wydziału - kom. Sylwia Sobczyńska

 

Wydział Kryminalny (22) 603-18-60

Naczelnik Wydziału - kom. Marcin Odrobiński

Z-ca Naczelnika Wydziału - asp. szt. Dariusz Arkuszyński

 

Wydział Wywiadowczo-Patrolowy (22) 603-14-12

Naczelnik Wydziału - podinsp. Artur Misiak

Z-ca Naczelnika - asp. szt. Paweł SzabłowskiWydział Prewencji (22) 603-14-00

Naczelnik Wydziału - asp. szt. Robert Zawidzki

Zastępca Naczelnika Prewencji - nadkom. Marcin Ptaszek

 

Rejon służbowy Komisariatu Policji Warszawa Ursynów KRP Warszawa II, obejmuje powierzchnię 44,6 km2, na którym – wg danych statystycznych zamieszkuje 148 tys. osób zameldowanych na stałe. Szacuje się, iż na terenie dzielnicy zamieszkuje ponadto około 15 tys. osób, które nie figurują jako zameldowane. Należy tu także doliczyć liczbę studentów, którzy przez 10 miesięcy w roku zamieszkują w akademikach i jest to liczba ok. 15 tys. osób, oraz około 16.000 osób przyjeżdżających na egzaminy uczelniane.

Ursynów jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części aglomeracji warszawskiej, a charakter jego zagospodarowania jest urozmaicony. We wschodniej części zwanej "Ursynowem Wysokim" w latach 70-tych rozpoczęto budowę gigantycznych osiedli - sypialni wielkiego miasta. Ograniczają je od południa malownicze tereny Lasu Kabackiego, który ma status rezerwatu krajobrazowego. Na zachodnią część dzielnicy składa się niewielki obszar handlowo-usługowo-przemysłowy oraz "Zielony Ursynów", czyli ciąg dawnych wsi położonych wzdłuż ulicy Puławskiej.

Przez wiele lat Ursynów Wysoki był przede wszystkim ogromną sypialnią, podczas gdy Zielony Ursynów nie bez racji określano jako tereny rolnicze. Istnienie w latach 1994 - 2002 samodzielnej Gminy Warszawa Ursynów dało początek procesowi przekształcania Ursynowa w miasto zapewniające wysoką jakość życia jego mieszkańców. Powstają od tego czasu nowe ulice, domy mieszkalne, obiekty handlowe i usługowe. Zielony Ursynów przekształca się tymczasem w dzielnicę willową.

Ursynów zmienia swoje oblicze. Z ponurego blokowiska zmienia się w tętniącą życiem część dużej metropolii. Ciągle się też rozbudowuje. Około 1/4 mieszkań oddawanych w Warszawie buduje się na Ursynowie. Decyduje o tym bardzo duża jeszcze powierzchnia niezagospodarowanych dotąd terenów, atrakcyjne położenie i bardzo dobra komunikacja z centrum Warszawy, w tym jedyna w Warszawie linia metra.

Ursynów to także największy na terenie Warszawy obszar leśny. Las Kabacki zajmuje powierzchnię 920 ha i ma status dostępnego dla wszystkich rezerwatu przyrody. Dumą Ursynowa jest także zabytkowy, pochodzący z 1939 roku kompleks Torów Wyścigów Konnych, gdzie każdego roku odbywa się około 700 gonitw.

W opisie wykorzystano materiały ze stron internetowych Urzędu Dzielnicy Ursynów: www.ursynow.waw.pl