Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatele pomogli ująć nietrzeźwą kierującą, która uszkodziła im samochód

Data publikacji 08.01.2021

Godna pochwały jest postawa pary mieszkańców stolicy, którzy zapobiegli tragedii na drodze. To dzięki ich szybkiej reakcji 42-letnia obywatelka Ukrainy, która prowadziła samochód mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, nie uniknie odpowiedzialności karnej. Usłyszała już zarzut prokuratorski, za który sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wysoką grzywnę, i nawet do 2 lat więzienia.

W dniu wczorajszym kwadrans po północy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy gościli na ulicach Mokotowa, otrzymali zgłoszenie, że na jednej z ulic Dolnego Mokotowa zgłaszający obywatele ujęli kobietę, która doprowadziła do kolizji drogowej. Ponadto prowadziła pojazd i według nich była pijana.

Na miejsce natychmiast udał się patrol Policji. Kierująca Nissanem nie zachowała bezpiecznej odległości za poprzedzającym ją pojazdem marki Renault Captur, który zatrzymał się na skrzyżowaniu z czerwonym światłem, w wyniku czego najechała na jego tył, doprowadzając do uszkodzenia. Podczas rozmowy uczestników zdarzenia, 42-letnia kierująca Nissanem chciała załatwić sprawę bez udziału Policji. Zaproponowała wręczenie sumy pieniędzy, twierdząc, że nie posiada polisy ubezpieczenia OC. Jednakże, szybko wyszło na jaw, czym jest spowodowana obawa przed wezwaniem Policji. Pomimo zakrytych ust i nosa za pomocą maseczki higienicznej od kierującej Nissanem wyczuwalna była silna woń alkoholu. Po chwili na miejsce zdarzenia przybył znajomy kobiety, która zadzwoniła do niego, prosząc o pomoc. Według jej planu mężczyzna miał oświadczyć, iż to on, był kierującym sprawcą kolizji, a ona pasażerką pojazdu. Jednakże chytry plan obywatelki Ukrainy nie zrealizował się.Doświadczeni funkcjonariusze nie dali się zwieść i udowodnili, iż to 42-letnia kobieta siedziała za kierownicą Nissana.

Policjanci dokonali badania stanu trzeźwości ujętej, którego wynik potwierdził przypuszczenie zgłaszających. Kobieta miała ponad 2,5 promila alkoholu w organiźmie. Następnie została ona zatrzymana i trafiła do policyjnej celi. Usłyszała już zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego, znajdując się w stanie nietrzeźwości, za który kodeks karny przewiduje do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów.


Apelujemy, żeby jak najszybciej informować Policję, w przypadku zauważenia pijanego kierowcy. Razem eliminujmy te zagrożenia oraz dbajmy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu. Przypominamy, że obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z art. 243 kpk. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku, a ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

mł.asp. Iwona Kijowska/MW

Powrót na górę strony