Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystarczy jeden telefon!

Data publikacji 05.12.2020

Gdy wskazania termometru na zewnątrz spadają, nie zapominajmy o osobach, które mogą potrzebować naszej pomocy. Funkcjonariusze apelują aby wypadku kiedy widzimy kogoś kto jest narażony na wychłodzenie organizmu. wykazać się wrażliwością i powiadomić Policję. Jeden telefon może uratować komuś życie.

Jak co roku, w okresie zimowym przy spadkach temperatury policjanci apelują do wszystkich, aby nie byli obojętni na krzywdę drugiego człowieka. Chodzi tu o osoby, które mogą ucierpieć z powodu zimna. Mroźne dni i noce szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać szukają schronienia na klatkach schodowych bloków, w kanałach ciepłowniczych, opuszczonych budynkach mieszkalnych czy ogródkach działkowych. W obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać, jednak sposób ogrzewania niejednokrotnie staje się przyczyną tragedii.

Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas służby zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia bezdomni. Podczas rozmów z takimi osobami mundurowi oferują pomoc, udzielają informacji o punktach pomocy osobom bezdomnym, Ośrodkach Pomocy Społecznej. Tego rodzaju działania podejmują również pracownicy Straży Miejskiej M. St. Warszawy.

Do grupy osób narażonych na wychłodzenie organizmu nie należą jednak tylko osoby bezdomne. Pamiętajmy także o osobach starszych czy samotnych, które z różnych przyczyn nie mogą sobie poradzić z codziennymi czynnościami. Bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Zainteresujmy się sąsiadami i nie bójmy się zaproponować pomocy. Należy pamiętać, że są placówki, gdzie taka osoba otrzyma pomoc i opiekę. O trudnej sytuacji sami możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

W gronie osób narażonych na niskie temperatur znajdują się także osoby nietrzeźwe, przebywające na dworze. Najczęściej takie osoby, z powodu spożytego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażone na śmierć. Jednym z największych mitów jest ten, że do rozgrzania się najlepszy jest alkohol. Spożycie alkoholu prowadzi do szybszej utraty ciepła i zwiększa narażenie na wychłodzenie. Osobie po spożyciu alkoholu wystarczy chwila nieuwagi czy nierówna nawierzchnia, aby stracić równowagę, wywrócić się, uderzyć w głowę i nie móc się podnieść.

Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego podkreślamy, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie o osobach bezdomnych, samotnych, bezradnych potrzebujących naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą nas potrzebować. Wystarczy jeden telefon pod nr 112 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

asp. Anna Żakiewicz
Specjalistka ds. prewencji kryminalnej
Wydziału Prewencji
Komendy Rejonowej Policji Warszawa II
Powrót na górę strony