Aktualności

W ramach „Bezpiecznych ferii” odwiedzili mokotowskich policjantów

Data publikacji 14.02.2020

Uczniowie spędzający czas w Szkole Podstawowej nr 322 im. Jana Brzechwy w Warszawie w ramach programu „Zima w mieście” odwiedzili mokotowskich policjantów. Dwadzieścioro pięcioro dzieci w wieku od 7 do 11 lat dowiedziało się od asp. Anny Żakiewicz czym jest zawód policjanta, jakie zadania mają funkcjonariusze w mundurach oraz ci po cywilnemu. Z jakich pionów składa się Policja oraz jak zorganizowana jest służba na mokotowskiej komendzie. W ramach policyjnego programu „Bezpieczne Ferie” policjanta rozmawiała z nimi o bezpieczeństwie, a następnie rozdała opaski odblaskowe i kolorowanki.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, co to jest Policja, czym zajmują się funkcjonariusze Policji. Z jakich pionów składa się Policja oraz jak zorganizowana jest służba na mokotowskiej komendzie. Jakie środki przymusu stosują policjanci. Czym jest bezpieczeństwo i jak to robią policjanci, że na warszawskich ulicach jest bezpiecznie.
Następnie dzieci dowiedziały się, czym jest bezpieczeństwo i jakich zasad należy przestrzegać, aby ferie zimowe były bezpieczne. Rozmawiano na temat bezpieczeństwa, w mieszkaniu, na podwórku, podczas zabaw na lodowisku, na stokach narciarskich, w podróży i w sieci internetowej.

Podczas pierwszej części zajęć w świetlicy komendy Policji specjalistka do spraw prewencji kryminalnej opowiedziała dzieciom, czym są ślady kryminalistyczne, co to jest daktyloskopia. Pokazała im, jak zabezpiecza się ślady daktyloskopie przy użyciu proszku magnetycznego.

Dużą atrakcją dla naszych gości była również możliwość przyjrzenia się z bliska kajdankom policyjnym oraz wyposażenia policjantów oddziałów zwartych policji. Dzieci mogły wziąć do ręki tarcze, przymierzyć hełm oraz ochraniacze, a także przymierzyć czapkę policyjną i obejrzeć „tarcze STOP” do zatrzymywania pojazdów zwana potocznie „policyjnym lizakiem”.

Dzieci mogły też przymierzyć czapki policyjne noszone do różnego typu umundurowania. Wizyta uczniów była również okazją do porozmawiania na temat bezpieczeństwa. Przypomniano im podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się w szkole w domu oraz na drodze. Dzieci miały też możliwość obejrzenia radiowozu policyjnego.

Podczas spotkania goście mokotowskich policjantów odwiedzili również przejściowe pomieszczenia dla osób zatrzymanych i dowiedziały się, kto i z jakiego powodu trafia do takiego miejsca. Miały też możliwość obejrzenia radiowozu policyjnego.

Na koniec na każdego z uczestników czekała niespodzianka. Dzieci otrzymały elementy odblaskowe oraz kolorowanki o tematyce z zakresu bezpieczeństwa.

asp. szt. Robert Koniuszy