Konsultacje społeczne z mokotowskimi seniorami - Aktualności - KRP II – Mokotów, Ursynów, Wilanów

Aktualności

Konsultacje społeczne z mokotowskimi seniorami

Data publikacji 29.11.2019

Oszuści są nastawieni na zysk. Potrafią pozbawić starsze osoby oszczędności całego życia. Nie mają żadnych skrupułów. Podają się za policjantów, funkcjonariuszy CPŚP, prokuratorów, wnuczków albo kuzynów. Jednym z zadań policjantów zajmujących się prewencją kryminalną jest uświadamianie seniorom, że policjanci ani inne służby nie angażują osób cywilnych w swoje działania, a już na pewno nie biorą od nich pieniędzy. Tym razem wiedzę z tego zakresu przekazywała policjantka z mokotowskiego zespołu prewencji kryminalnej wspólnie z dzielnicową.

Oszustwa na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP, prokuratora i administratora nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Potrafią oni wyłudzić od starszych osób oszczędności całego życia. Często są to sumy sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotach, a niejednokrotnie nawet kilkuset. Dlatego, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby nigdy nie żądają przekazywania sobie pieniędzy, pod żadnym pretekstem.
Specjalistka zespołu prewencji kryminalnej mokotowskiej Policji asp. Anna Żakiewicz i dzielnicowa asp. szt. Ewa Matuszewska przypomniały zgromadzonym emerytom, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta i nakazuje wypłacić pieniądze z banku, na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny i oraz powiadomić Policję.
W trakcie spotkania zorganizowanego w Ośrodku Kultury „Forma” przy ul. Żuławskiego na warszawskim Mokotowie poruszano również kwestie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym. Funkcjonariuszki doradzały jak zabezpieczyć mieszkanie w czasie dłuższych wyjazdów, kiedy należy zachować ostrożność w przychodni, szpitalu, gdzie i kiedy można paść ofiarą kieszonkowców. Policjantki podkreślały, że na zakupy najlepiej brać odliczoną kwotę pieniędzy gotówkę. Dokumenty powinno się trzymać w oddzielnej saszetce. Torebkę czy saszetka z pieniędzmi najlepiej mieć w zasięgu wzroku. Co należy zrobić w przypadku utraty dokumentów.
Wśród omawianych zagadnień prowadzące spotkanie przedstawiły narzędzia, jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda
Seniorom przypomniano również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa szczególnie podczas spacerów w miejscach mało oświetlonych oraz poza terenem zabudowanym wspominając o zaletach elementów odblaskowych, które powodują, iż pieszy jest widoczny na drodze z odpowiedniej odległości przez kierowców samochodów, co daje odpowiedni czas na właściwą reakcję w celu ominięcia pieszego.

asp. szt. Robert Koniuszy