Aktualności

Spotkanie z przedszkolakami w Creative Kids Preschool

Data publikacji 07.10.2019

Jak bezpiecznie przechodzić przez drogę, jakie kolory sygnalizatora pozwalają przejść bezpiecznie przez jezdnię, którą stroną ulicy należy iść, kiedy nie ma chodnika, w co powinien być wyposażony rower i jak bezpiecznie się nim poruszać oraz czemu służy numer alarmowy 112, o tym wszystkim od policjantów dowiedzieli się sześciolatkowie z Niepublicznego Przedszkola przy al. Rzeczypospolitej na warszawskim Wilanowie.

Spotkanie w przedszkolu "Creative Kids Preschool” przeprowadzili: aspirant Anna Żakiewicz, dzielnicowy z KP Wilanów młodszy aspirant Tomasz Basaj oraz przedstawiciel BBiZK w Dzielnicy Wilanów Robert Wańko. Policjanci przedstawili najmłodszym słuchaczom podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze, podkreślając, że w tej kwestii bardzo ważną rolę odgrywają ich rodzice, ponieważ są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dziecka.

Funkcjonariusze poprzez zabawę i przygotowane zagadki uświadomili sześciolatkom, że po ukończeniu 7 roku życia będą mogli korzystać z drogi, ale tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Do ukończenia 15 lat, poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, muszą obowiązkowo używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Prowadzący spotkanie opowiedzieli również dzieciom, że przez jezdnię mogą przechodzić tylko w miejscach oznaczonych pasami lub w odległości co najmniej 100 m od przejścia dla pieszych. Jak tłumaczyli: należy wówczas zatrzymać się na brzegu chodnika, spojrzeć na drogę i upewnić się, czy można bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Trzeba najpierw spojrzeć w lewo później w prawo i znowu w lewo. Jeśli droga jest wolna, należy przejść przez jezdnię pewnym krokiem i zachować ostrożność. Policjanci podkreślili, że nigdy gwałtownie nie wolno wbiegać na jezdnię. W czasie zabawy nie wolno spychać innych dzieci na jezdnię. Należy chodzić tylko lewą stroną drogi, aby widzieć nadjeżdżające samochody.

Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się też, aby zawsze być bardzo ostrożnym w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie za pośrednictwem sieci internetowych. Najmłodsi zostali również zapoznani  z numerem alarmowym 112 oraz z tym, kiedy można na niego telefonować i co należy wówczas powiedzieć.

Podczas zajęć dzieci otrzymały książeczki „Kapitan Wyderka” oraz odblaski ufundowane przez wilanowską delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

asp. szt. Robert Koniuszy/dn

  • Policjanci rozmawiają z przedszkolakami
  • Policjanci rozmawiają z przedszkolakami
  • Policjanci rozmawiają z przedszkolakami