Aktualności

Jak nie dać się oszukać. Wykład dla ursynowskich seniorów

Data publikacji 14.06.2019

Oszuści są bezwzględni. Nastawieni na zysk potrafią pozbawić starsze osoby oszczędności całego życia. Nie mają żadnych skrupułów. Podają się za policjantów, funkcjonariuszy CPŚP, wnuczków albo kuzynów. Jednym z zadań policjantów zajmujących się prewencją kryminalną jest uświadamianie seniorom, że policjanci ani inne służby nie angażują osób cywilnych w swoje działania a już na pewno nie biorą od nich pieniędzy. Tym razem wiedzę z tego zakresu przekazywała policjantka mokotowskiego zespołu prewencji kryminalnej przy współudziale warszawskiej Fundacji Art.

Oszustwa "na policjanta" oraz „na wnuczka” nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Potrafią oni wyłudzić od starszych osób oszczędności całego życia. Często są to sumy sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotach, a niejednokrotnie nawet kilkuset. Dlatego, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby państwowe nigdy nie żądają przekazywania sobie pieniędzy, pod żadnym pretekstem. Policja chroni dobra obywateli.
Aspirant Marta Bejer, jako specjalistka zespołu prewencji kryminalnej mokotowskiej Policji przy współudziale warszawskiej Fundacji Art, której celem jest m.in. edukacja kulturalna, oświatowa i prozdrowotna w szerokich kręgach społecznych, przypomnieli zgromadzonym emerytom, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta i nakazuje wypłacić pieniądze z banku na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny i oraz powiadomić Policję.
W trakcie spotkania zorganizowanego na warszawskim Ursynowie poruszano również kwestie kradzieży kieszonkowych przypominając, że szczególną ostrożność należy zachować w miejscach, w których panuje tłok. Należą do nich centra handlowe, bazary, środki komunikacji publicznej, bowiem właśnie tam najczęściej dochodzi do tego typu przestępstw.
Kieszonkowcy wykorzystują nadarzające się okazję, czyli ścisk, rozkojarzenie osób robiących zakupy oraz niedbały sposób przenoszenia cennych rzeczy np. w niezamkniętych damskich torebkach czy tylnych kieszeniach spodni. Przestępcy czyhający na portfele czy inne kosztowności sami powodują też sztuczny tłok i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Później potrafią wtopić się w tłum i nie zwracać na siebie uwagi. Nie ma określonego wieku, wyglądu czy płci kieszonkowców. Może nim być każdy. Dlatego warto być ostrożnym, zadbać o własne bezpieczeństwo.
Seniorom przypomniano również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa szczególnie podczas spacerów w miejscach mało oświetlonych oraz poza terenem zabudowanym wspominając o zaletach elementów odblaskowych, które powodują, iż pieszy jest widoczny na drodze z odpowiedniej odległości przez kierowców samochodów, co daje odpowiedni czas na właściwą reakcję w celu ominięcia pieszego. Każdy z uczestników spotkania otrzymał elementy odblaskowe.

rk