Aktualności

Debata społeczna „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”

Data publikacji 28.03.2019

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających, na jakość życia mieszkańców. Z „Barometru Dzielnicowego” wynika, że 83% mieszkańców osiedla Służew nad Dolinką czuje się bezpiecznie. Współpraca społeczeństwa z Policją, wymiana informacji w tym zakresie ma bezpośredni wpływ na ten czynnik. Debaty społeczne sprzyjają wymianie informacji i wypracowaniu wspólnych działań mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. O zainteresowaniu taką formą komunikacji świadczy ilość uczestników osiedla w debacie. Około 80 osób spotkało się z policjantami.

Dzięki uprzejmości i współpracy policjantów z Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Służew nad Dolinką, przy ul. Mozarta 1 w Warszawie policjanci, strażnicy miejscy, przedstawiciele biura zarządzania kryzysowego, spotkali się z mieszkańcami, aby porozmawiać o ewentualnych problemach z zakresu bezpieczeństwa. Na spotkanie przybyło około 80 mieszkańców, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu taką formą wymiany informacji z Policją.
Gospodarzem debaty był I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II – podinsp. Mariusz Idźkowski. W audytorium ekspertów zasiedli Naczelnik Wydziału Prewencji KRP Warszawa II – asp. sztab. Robert Dziób, Zastępca Naczelnika Oddziału II Straży Miejskiej m.st. Warszawy-Piotr Kiełbasiński, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Służew nad Dolinką – Grzegorz Jakubiec, ekspert z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji – nadkom. Arkadiusz Król, ekspert Zespołu ds. Wykroczeń Wydziału Prewencji Komendy Rejonowej Policji Warszawa II nadkom. Radosław Kołek, Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Mokotów – Witold Wdowiak oraz Kierownicy Rewiru Dzielnicowych i dzielnicowi z tego rejonu. Moderatorem i prowadzącym spotkanie była asp. szt. Robert Koniuszy.
Podczas spotkania zaprezentowano stan bezpieczeństwa dotyczący Dzielnicy Mokotów oraz osiedla Służew nad Dolinką. Przedstawiono ilość przestępstw wykroczeń oraz przypadków zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Omówiono również problematykę oszustw wobec seniorów metodą na tzw. „policjanta” oraz na „administratora”. Przypominając jednocześnie przybyłym seniorom o sposobach unikania tego typu przestępstw.
Zaprezentowano aplikację „Moja Komenda” MSWiA, która ułatwia odnalezienie dzielnicowego przypisanego do danego rejonu oraz skontaktowania się z nim. Podkreślono również rolę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem do wskazywania miejsc niebezpiecznych oraz stwarzających zagrożenia dla mieszkańców.
Poinformowano również zebranych o otwarciu Punktu Konsultacji Społecznych w pomieszczeniu przy ul. Mozarta 1 w Warszawie, udostępnionym dzięki życzliwości prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1 kwietnia w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 18:00 mieszkańcy będą mogli spotkać się z dzielnicowym i na bieżąco dzielić się swoimi problemami.
Pokrótce omówiono również proces i zasady rekrutacji do Policji przedstawiając możliwości rozwoju i kariery zawodowej dla ewentualnych kandydatów. Uczestników debaty zachęcano do przekazania tych informacji młodszym członkom ich rodzin i znajomym.
Mieszkańcy zgłaszali problemy dotyczące niewłaściwego parkowania pojazdów, jeżdżenia po osiedlowych uliczkach z nadmierną prędkością oraz braku zachowania właściwych zasad przy trzymaniu zwierząt przez właścicieli czworonogów. Na zadawane pytania odpowiadali przedstawiciele poszczególnych służb oraz instytucji działającym na rzecz bezpieczeństwa. I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II zapewnił mieszkańców, że zgłaszane przez nich problemy leżące w kompletacjach Policji będą na bieżąco rozwiązywane poprzez kierowanie w zagrożone miejsca odpowiednich patroli.
Wszelkie uwagi wypowiedziane podczas spotkania będą pomocne policjantom w wypracowaniu nowych metod eliminowania zgłoszonych zagrożeń i pomogą w dalszym podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na terenie osiedla oraz dzielnicy Mokotów.
Podczas spotkania mieszkańcy podkreślali bardzo ważną rolę dzielnicowego w trosce o ich bezpieczeństwo. Ich zdaniem dzięki dzielnicowym na osiedlu czują się bardziej bezpieczni i wiedzą, że mogą się do nich zgłaszać z każdym problemem i nigdy nie odchodzą bez pomocy.

rk

Powrót na górę strony