Aktualności

Ćwiczenia w ramach ogólnopolskich działań „Anakonda 18”

Data publikacji 14.11.2018

Przekonanie nielegalnie demonstrujących, byłych pracowników elektrociepłowni Siekierki na warszawskim Wilanowie do opuszczenia miejsca zakładu pracy, przywrócenie właściwego funkcjonowania obiektu, odnalezienie i neutralizacja ładunku wybuchowego podłożonego w jednym z pomieszczeń biurowych elektrociepłowni do główne zadania policjantów oraz innych służb i podmiotów działających w ramach II ogólnopolskich działań „Anakonda 18”.

Pierwszym zagrożeniem z jakim musiał sobie poradzić służby był nielegalny protest byłych pracowników elektrociepłowni przy ul. Augustówka 30 w Warszawie. Około 12 byłych pracowników zablokował bramę wjazdową na teren zakładu. Byli agresywni, rzucali racami dymnymi. Utrudniali w ten sposób prawidłowe funkcjonowanie zakładu i stwarzali zagrożenie. Przy użyciu sił i środków skierowanych w miejsce zagrożenia zgodnie z obowiązującymi procedurami udało się przekonać protestujących do opuszczenia miejsca i przywrócenia drożności bramy oraz właściwego funkcjonowania zakładu.

Drugą zaaranżowaną sytuacją, w której wszystkie podmioty musiały sobie poradzić dokładnie tak jak w sytuacji realnego zagrożenia była informacja i podłożeniu ładunku wybuchowego w jednym z pomieszczeń biurowych elektrociepłowni. Po otrzymaniu informacji, ewakuacji pracowników, rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym, w trakcie którego ładunek został zlokalizowany, został on zabezpieczony przez pirotechników przy użyciu specjalistycznego sprzętu i zneutralizowany. Funkcjonowanie obiektu zgodnie z jego przenzczeniem zostało przywrócone.

W ćwiczeniach brał udział Komendant Rejonowy Policji Warszawa II, Komendant Komisariatu Policji Wilanów, Naczelnik i Zastępca Wydziału Prewencji wilanowskiej Policji, Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacji Służby KRP Warszawa II, Kierownik Sekcji Zarządzania Kryzysowego Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji, oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II, policjanci z WDŚ i WOS KRP Warszawa II, funkcjonariusze z KP Wilanów, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KSP, funkcjonariusze ze stołecznego oddziału prewencji, technik kryminalistyki, pirotechnicy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Oddziału Reagowania Kryzysowego i Współdziałania z Układem Pozamilitarnym Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, osoby reprezentujące Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Głównym celem działań „Anakonda 18” jest doskonalenie zdolności reagowania wydzielonych struktur pozamilitarnych systemu obronnego państwa w sytuacji narastających zagrożeń hybrydowych wymagających podwyższenia gotowości obronnej państwa i podjęcia działań wojennych”.

Celem ćwiczenia „Augustówka 18” było:

  • sprawdzenie współpracy pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP a władzami cywilnymi w sytuacji zagrożeń konwencjonalnych i niekonwencjonalnych;

  • sprawdzenie oraz doskonalenie systemów łączności i organizacji obiegu informacji wewnątrz Policji, jak również w zakresie wymiany informacji z zewnętrznymi podmiotami współdziałającymi;

  • doskonalenie przekazywania informacji o sytuacji kryzysowej w ramach wymiany informacji pomiędzy stanowiskiem kierowania w Komendzie Stołecznej Policji, a jednostkami i komórkami organizacyjnymi Policji oraz podmiotami współpracującymi.


 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.22 MB)

Powrót na górę strony