Aktualności

Policjani wyjaśniają przyczyny padnięcia około 230 ptaków

Data publikacji 12.10.2018

Do około 200 wzrosła liczba znalezionych martwych kawek. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej, strażami zajmującymi się zagrożeniami chemicznymi oraz inspektorem ds. ochrony zwierząt i lekarzem weterynarii zabezpieczali miejsca padnięcia zwierząt. Policjanci przesłuchują świadków i zabezpieczają materiały, które pozwolą wyjaśnić okoliczności i przyczyny śmierci zwierząt. Kluczowa dla sprawy będzie ekspertyza laboratoryjna padłych ptaków.

Pierwszą informację w tej sprawie dużej ilości martwych ptaków policjanci otrzymali w czwartek około godz. 21.40 od jednej z mieszkanek osiedla przy ul. Śniardwy na warszawskim Mokotowie. Kobieta poinformowała, że między blokami leży mnóstwo martwych ptaków, które spadają z drzew. Ponieważ w pobliżu znajdują się place zabaw i przebywają dzieci, to w obawie, że ktoś mógł rozsypać trutkę, policjanci pojechali na miejsce zdarzenia. Tam wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej, inspektorem ds. ochrony zwierząt oraz strażakami zajmującymi się zagrożeniami chemicznymi zabezpieczone zostały ślady oraz padłe ptactwo. Przy ul. Śniardwy znaleziono około 130 martwych ptaków i 20 żywych, które trafiły do azylu dla ptaków w stołecznym ogrodzie zoologicznym. W piątek około godz. 9.30 policjanci zostali zaalarmowani o kolejnych martwych ptakach. Tym razem zgłoszenia pochodziły z okolic ul. Jadźwingów i Bartłomieja. Tam zabezpieczono około 70 martwych kawek. Na miejscu pracowali policjanci i strażnicy miejscy oraz lekarze z powiatowego inspektoratu weterynarii.

10 października br około godziny 21:00 w okolicy ul. Niegocińskiej 2 i Jadźwingów 2 znalezione zostały 23 martwe kawki. Policjanci oczekując na wyniki badań toksykologicznych ustalają i przesłuchują świadków w tej sprawie oraz zabezpieczają materiały, które pozwolą wyjaśnić okoliczności i przyczyny śmierci ptaków.

Osoby, które mogą mieć jakiekolwiek informacje na temat świadków tego zdarzenia lub same posiadają informację na ten temat proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami z wydziału dochodzeniowo-śledczego w siedzibie jednostki przy ulicy Malczewskiego 3/5/7 w Warszawie. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer tel. 22 603 14 57, całodobowy numer oficera dyżurnego 22 603 92 50 albo w formie elektronicznej pisząc na adres: oficer.prasowy.krp2@ksp.policja.gov.pl.

rk