Jak bezpiecznie chodzić do szkoły - Aktualności - KRP II – Mokotów, Ursynów, Wilanów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak bezpiecznie chodzić do szkoły

Data publikacji 11.09.2018

W ramacj akcji „Bezpieczna droga do szkoły” mokotowscy policjanci z zespołu ds. prewencji kryminalnej uczyli dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 157 w Warszawie jak być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Specjalistka prowadząca zajęcia przypomniała najmłodszym słuchaczom ogólne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym się o tym jak właściwie przyjść przez jezdnie lub wyjść zza autobusu. Kształtowanie w dzieciach właściwych nawyków zachowania się na drodze jest gwarancją bezpieczeństwa najmłodszych.

Akcja jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Stałym elementem działań jest edukacja najmłodszych w jaki sposób dotrzeć i wrócić ze szkoły w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób. Tym razem zajęcia z wychowania komunikacyjnego z uczniami szkoły podstawowej przy ul. Kazimierzowskiej 16 w Warszawie prowadziła specjalistka z mokotowskiego zespołu ds. prewencji kryminalnej mł. asp. Marta Bejer.

Policjantka przedstawiła dzieciom podstawowe zasady zachowania się na drodze przypominając o zasadach zachowania na przejściach dla pieszych oraz z sygnalizacją świetlna oraz bez.

Policjanta przypomniała dzieciom oraz nauczycielom, że każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Przepisy prawa o ruchu drogowym mówią, że dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Prowadząca zajęcia podkreślała, że bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

rk