Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą roweru? - Aktualności - KRP II – Mokotów, Ursynów, Wilanów

Aktualności

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą roweru?

Jak się okazuje rowery cieszą się spora popularnością również wśród złodziei. Prócz działań zmierzających do ustalenia i zatrzymania sprawców kradzieży rowerów oraz odzyskiwania jednośladów policjanci edukują społeczeństwo jak należy zabezpieczyć swój rower przed ewentualną kradzieżą.

Należy pamiętać, że jeśli pozostawiamy rower w miejscu ogólnie dostępnym miejscu np., przy stojakach na rowery, przed sklepem, w pobliżu pracy, czy innego miejsca należy go przypiąć do elementów stałych przy użyciu linki, stalowego pałąka z zamkiem lub zastosować inne trudne do pokonania zabezpieczenie. Można do tego stosować m.in. zamki patentowe lub szyfrowe.

Na rynku jest szeroki asortyment wszelkiego rodzaju rozwiązań technicznych takich jak zabezpieczenia składane lub blokady na tylne koło roweru. Wspomnieć należy, że złodzieje nie tylko kradną całe rowery, ale również jego elementy takie jak siodełka czy koła. Dlatego też należy pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu.

Pamiętajmy, żeby nie pozostawiać rowerów, gdzieś w bocznych uliczkach tylko w miejscach bardziej uczęszczanych. W miejscu, gdzie jest mało ludzi sprawca będzie miał więcej czasu na działanie i może się uporać nawet z lepszym zabezpieczeniem.

Posiadacze droższych rowerów powinni przechowywać je w innych miejscach niż np. piwnica. Sprawcy często działają na zlecenie, dlatego też wcześniej obserwują gdzie właściciel trzyma rower i przystępują do działania. Najczęściej w nocy. Wówczas mają więcej czasu, a śpiący nie zorientują się skąd dobywa się np. hałas szlifierki. Lepiej, wiec wygospodarować sobie miejsce w mieszkaniu na swojego jednoślada lub trzymać w garażu.

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie.Rokrocznie policjanci znakują nawet kilkaset rowerów.

Są to oczywiście propozycje pewnych rozwiązań, które może nie spowodują, że nasz rower będzie bezpieczny w 100%, ale zmaleją szanse złodzieja i spowodują, że nasze rowery będą bardziej bezpieczne, niż te pozostawione bez żadnego lub z kiepskim zabezpieczeniem. Warto przy tym pamiętać o tym, że okazja czyni złodzieja i że nie warto ich stwarzać.

Każdy właściciel roweru zainteresowany oznakowaniem roweru może zgłosić się do jednostki policji, aby skorzystać z „engravera”. Informacja o znakowanym rowerze zostanie wprowadzona do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone są dane o znakowanych jednośladach i ich właścicielach.W przypadku kontroli rowerzysty, na podstawie danych z systemu, wiadomo czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

Procedura programu polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engraver” oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia „engravera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchownym zatarciu znaków.

Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany.

Uwaga!

Jeśli ktoś jest zainteresowany znakowaniem swojego roweru i rejestracją w komputerowej bazie powinien zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
  • dowód zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).

Prosimy o zabranie ze sobą stosownych dokumentów.

Każdy właściciel, zainteresowany taką formą oznakowania roweru może zgłosić się do jednostki Policji, aby skorzystać z „engravera”. Następnie informację o znakowanym rowerze wprowadzi policjant do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone będą dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem  porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

Przypominamy !

Na terenie podległym KRP Warszawa II znakowanie rowerów odbywa się w następujących terminach:

Komenda Rejonowa Policji Warszawa II w Wydziale Prewencji przy ul. Wita Stwosza 31 – każdą środę w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 34 03, 22 603 18 14, 22 603 18 27.

Komisariat Policji Warszawa Ursynów ul. Janowskiego 7 – każdy poniedziałek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 19 78

Komisariat Policji Warszawa Wilanów ul. Okrężna 57 – każdy czwartek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 25 08, 22 603 25 09, 22 603 25 05.
 
rk