Aktualności

Policjanci ujawnili i zabezpieczyli naczynia z epoki brązu

Data publikacji 05.04.2018

Wilanowscy policjanci zabezpieczyli niezwykle ważne dla dziedzictwa narodowego naczynia pochodzące z epoki brązu stanowiące elementy kultury łużyckiej sprzed około 3000 lat. Ich posiadacze nie byli świadomi wartości muzealnej naczyń, które otrzymali 15 lat temu od swojego nieżyjącego już znajomego. Funkcjonariusze wpadli na trop naczyń po tym jak jeden z archeologów czytając magazyn poświęcony projektowaniu wnętrz, zauważył naczynia na zdjęciu opublikowanym przez mieszkankę warszawskiego Wilanowa. Po konsultacji z Narodowym Instytutem Dziedzictwa funkcjonariusze upewnili się, że małżeństwo może nielegalnie posiadać elementy dobra narodowego i zabezpieczyli je. Po wykonanych czynnościach oraz opinii biegłego archeologa naczynia trafią do muzeum.

Po tym jak wilanowscy policjanci otrzymali informację, o tym, że jedno z tamtejszych małżeństw posiada naczynia mogące stanowić elementy dziedzictwa narodowego postanowili to sprawdzić. Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy w jednym z magazynów dotyczącym aranżacji wnętrz ukazało się zdjęcie pokoju wykonane przez wilanowską stylistykę, na którym widać było bardzo stare gliniane naczynia stojące na półce. Było tam również nazwisko autorki fotografii oraz informacja o dzielnicy, którą zamieszkuje. Archeolog, który przeczytał czasopismo o swoich spostrzeżeniach powiadomił mailowo stołecznych policjantów a ci funkcjonariuszy z Wilanowa.

W trakcie czynności kryminalni ustalili kim jest kobieta, której artykuł został opublikowany oraz miejsce jej zamieszkania oraz weszli w kontakt w pracownikami Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy wstępnie potwierdził, że przedmioty mogą pochodzić z przed kilku tysięcy lat.

Wobec powyższego, mając uzasadnione podejrzenie o naruszeniu przypisów ustawy o ochronie zabytków, funkcjonariusze wspólnie z policyjnym technikiem kryminalistyki oraz przedstawicielem Narodowego Instytutu Dziedzictwa odwiedzili posiadaczy zabytkowych przedmiotów

Oględziny przeprowadzone przez eksperta instytutu wstępnie potwierdziły, że naczynia stanowią elementy kultury łużyckiej występującej głównie na ziemiach polskich w czasach środkowej i młodszej epoki brązu. Urna, czerpak oraz dwa inne naczynia są autentyczne i pochodzą prawdopodobnie sprzed około 3000 lat. Posiadanie ich przez osoby prywatne jest zabronione, gdyż stanowią własność Skarby Państwa. Obecni posiadacze zabytkowych przedmiotów oświadczyli, że nie mieli świadomości o ich pochodzeniu oraz o tym, że stanowią one wartość muzealną. Wyjaśnili, że otrzymali je w prezencie około 15 lat temu od swojego nieżyjącego znajomego.

Policjanci zabezpieczyli naczynia i przewieźli do komisariatu policji, gdzie zostaną poddane szczegółowej ekspertyzie przez biegłego archeologa. W zależności od jego opinii, po uzgodnieniu z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, zabezpieczone rzeczy zostaną przekazane do wskazanego muzeum.

rk

  • zabezpieczone przez policjantów naczynia
  • zabezpieczone przez policjantów naczynia
  • zabezpieczone przez policjantów naczynia
  • zabezpieczone przez policjantów naczynia
  • zabezpieczone przez policjantów naczynia
  • zabezpieczone przez policjantów naczynia