Aktualności

Fałszywi policjanci zatrzymani na gorącym uczynku przestępstwa

Data publikacji 18.09.2017

Mokotowscy policjanci odzyskali gotówkę oraz zatrzymali 6 mężczyzn podejrzanych o udział w przestępstwach metodą „na policjanta”. Kryminalni udaremnili także przekazanie oszustom kolejnych 55000 złotych. Zatrzymani to osoby w wieku 13, 14, 15 i 17 lat. Jak ustalili policjanci niektórzy z zatrzymanych nieletnich mają już na swoim koncie co najmniej 10 tego typu oszustw na kwotę ponad ćwierć miliona złotych. Najstarszy z nich Aleksander W. będzie odpowiadał za swoje czyny jak dorosły, pozostali staną przed sądem rodzinnym.

Cała szóstka została zatrzymana na gorącym uczynku przestępstwa dzięki wielomiesięcznej, wytężonej pracy operacyjnej policjantów z mokotowskiego wydziału kryminalnego. Policjanci ustalili, że na terenie Warszawy działa grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą „na policjanta” zlecająca „werbownikom” pozyskiwanie jako „odbieraków” osoby małoletnie.

Policjanci pracujący nad tą sprawą trafnie jak się później okazało wytypowali osoby mające związek z zaistniałymi już tego typu oszustwami. Wiedząc także, że mężczyźni planują udział w kolejnych przestępstwach kryminalni zorganizowali zasadzkę.

13 września okazał się pechowy dla całej zatrzymanej szóstki. Pierwsze 2 osoby mokotowscy policjanci zatrzymali chwilę po tym jak odebrały z mieszkania gotówkę od pokrzywdzonej kobiety. Przy jednym z nieletnich policjanci znaleźli kopertę, a w niej 4000 złotych.

Kolejne 4 osoby zostały zatrzymane w jednym z banków. Policjanci udaremnili w ten sposób przekazanie oszustom przez 76-latkę 55000 złotych z kredytu, który wzięła zmanipulowana przez przestępców kobieta.

Mokotowscy kryminalni ustali już także, że trzy spośród pięciu zatrzymanych nieletnich na przestrzeni lipca i sierpnia na terenie kilku dzielnic Warszawy odebrały pieniądze od co najmniej 10 pokrzywdzonych na sumę 278000 złotych. Gotówka była przekazywana w mieszkanich, po wyjściu z banku lub wrzucana w umówionym miejscu do koszów na śmieci. Za taką przysługę „odbierak” dostawał około 10 procent wartości tego co było w kopercie. 6  tego typu oszustw ma już na swoim koncie także 17-letni Aleksander W.

Zatrzymanych przez policjantów 5 nieletnich w wieku 13, 14 i 15 lat za swoje czyny odpowie przed sądem rodzinnym. 17-letni Aleksander W. za to oszustwo i poprzednie będzie odpowiadał jako dorosły. Za te czyny  kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.

rsz.

 

  • Mężczyzna podejrzany o oszustwa
  • Mężczyzna podejrzany o oszustwa
Ładowanie odtwarzacza...