Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mokotowscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą

Data publikacji 14.06.2017

Ciepłe dni i rozpoczynający się czas urlopów zachęcają do wypoczynku również nad wodą. Aby taka forma relaksu kojarzyła się tylko z miłymi wspomnieniami należy popamiętać i kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które w żaden sposób nie zakłócą błogich chwil na plaży i nie będą wymagały od nikogo wykonywania dodatkowych czynności. Wystarczy jedynie wykazać się rozwagą i zwracać baczniejszą uwagę na dzieci.

Słoneczne czerwcowe dni zachęcają zwolenników wypoczynku nad wodą do zażywania kąpieli nie tylko w Jeziorku Czerniakowskim w Warszawie, ale także w innych urokliwych miejscach w Polsce.

Niestety czarne cyfry zaczęły wypełniać puste pola w tabeli ilustrującej ilości utonięć zaistniałych w czerwcu br. Na chwilę obecną w Polsce utonęło już 21 osób, z czego tylko w ostatni ciepły weekend 5.

Aby wypoczynek nad wodą nie zamienił się w rodzinną tragedię mokotowscy policjanci przypominają od kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą:

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby korzystać ze strzeżonych kąpielisk i w żadnym wypadku nie wchodzić do wody w miejscach zabronionych. Nieznana głębokość oraz nurt wodny w akwenie mogą przyczynić się do utonięcia.

Wzmożonej uwagi nad wodą wymagają najmłodsi. Dzieci, szczególnie podczas zabawy nie zwracają uwagi na czynniki, które mogą być dla nich stanowić zagrożenie. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do nieszczęścia. Dlatego należy je mieć ciągle w zasięgu wzroku.

Kolejną ważną zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać to trzeźwość podczas kąpieli w zbiornikach wodnych. Pod żadnym pozorem nie powinno się wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Zaburza on realną ocenę  własnych możliwości pływackich, osłabia organizm, dodaje fałszywej odwagi, powoduje, że ludzie są skorzy do podejmowania brawurowych wyczynów, które zazwyczaj kończą się w jeden sposób, w konsekwencji przysparzając rozpaczy rodzinie i najbliższym.

Należy również pamiętać o stopniowym wchodzeniu do wody. Uderzeniowa zmiana temperatur następująca w wyniku wskoczenia prosto ze słonecznej plaży do zimnej wody może wywołać u człowieka szok termiczny i spowodować nagły skurcz ciała lub inne zaburzenia organizmu co w efekcie może przyczynić się do utonięcia.

Niebezpieczne jest także skanie do wody na "główkę". Szczególnie jeśli nie zna się głębokości wody. Może to doprowadzić do urazów kręgosłupa i  trwałego kalectwa.

Przed przystąpieniem do korzystania ze sprzętu wodnego należy się upewnić, że jest on sprawny oraz właściwie wyposażony. Każdy kto ma zamiar pływać łódką, żaglówką, motorówką, skuterem, rowerem wodnym czy korzystać z innego sprzętu pływackiego powinien mieć na sobie kapok.

Więcej informacji na temat zagadnień i przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem nad wodą znajdziecie Państwo na stronach internetowych KGP, KSP i KRP Warszawa II.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczenie takich wypadków. Akcja realizowana jest na terenie całego kraju, ze szczególnym usytuowanie na terenie obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Będzie ona trwała od czerwca do września br. Podczas działań profilaktycznych, festynów, spotkań w ramach szkółek wakacyjnych policjanci w całym kraju będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą o zasadach bezpieczeństwa.

rk