O bezpieczeństwie z czwartoklasistami - Aktualności - KRP II – Mokotów, Ursynów, Wilanów

Aktualności

O bezpieczeństwie z czwartoklasistami

22 dwóch uczniów klasy IV A z Zespołu Szkół Nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie odwiedziło mokotowskich policjantów podczas pracy, żeby dowiedzieć się jak najwięcej na temat bezpieczeństwa i odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne. Młodym gościom przybliżono na czym polega zawód funkcjonariusza Policji, czy każdy może nim zostać i jakie warunki należy spełnić, żeby ubiegać się o przyjęcie do służby w niebieskim mundurze.

9 i 10 – letni uczniowie warszawskiej podstawówki od przekroczenia progu mokotowskiej  Komendy Rejonowej Policji mieli wiele pytań na temat pracy funkcjonariuszy. Podczas wizyty mogli obejrzeć stanowisko kierowania jednostki, dowiedzieli się jaką funkcję pełni oficer dyżurny i jego zastępcy oraz w jakich przypadkach należy korzystać z nr alarmowego 997 lub 112.

Jak zawsze dużą atrakcją cieszyły się pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Była to również okazja do porozmawiania z uczniami na temat odpowiedzialności nieletnich w przypadku popełniania czynów karalnych, takich jak kradzieże, pobicia, czy uszkodzenie mienia. Przybliżono im również kwestię czynników określanych w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich jako demoralizujące, do których należą m.in. nieprzestrzeganie obowiązku szkolnego czy spożywanie alkoholu.

W trakcie spotkania poruszono również kwestię bezpieczeństwa w szkole, w domu oraz podczas serwowania w Internecie. Prowadzący przestrzegł młodych słuchaczy przed kontaktami z osobami nieznajomymi w sieci w kontekście nowego i bardzo poważnego zagrożenia jakim jest gra o nazwie „Niebieski wieloryb” lub „Blue Whale Challenge”.

Czwartoklasiści dowiedzieli się również jakie warunki należy spełnić aby zostać policjantem, na jakie piony dzieli się Policja, ile etatów sobie liczy oraz o tym, że w skład prewencji wchodzą m.in. funkcjonariusze wywiadowczo-patrolowi, dzielnicowi, kontrolerzy ruchu drogowego i przewodnicy psów służbowych.

Dzieci miały także okazję obejrzeć radiowozy policyjne, porozmawiać z policjantem z zespołu ochronnego wydziału organizacji służby zajmującym się na co dzień konwojowaniem osób zatrzymanych, zobaczyć jak wyglądają kajdanki służbowe oraz dowiedzieć się jak powinien być wyposażony policjant w służbie.

Klasa IV A Zespołu Szkół Nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie, była jedną z pierwszych grup, która odwiedziła mokotowskich policjantów. W planach szkoły są kolejne.

 

rk

  • wizyta uczniów ZS Nr 2 w Warszawie
  • wizyta uczniów ZS Nr 2 w Warszawie
  • wizyta uczniów ZS Nr 2 w Warszawie
  • wizyta uczniów ZS Nr 2 w Warszawie