Rozmawiali z dziećmi na temat cyberzagrożeń - Aktualności - KRP II – Mokotów, Ursynów, Wilanów

Aktualności

Rozmawiali z dziećmi na temat cyberzagrożeń

Smartfony, tablety, laptopy i inne urządzenia cyfrowe, którymi na co dzień posługują się dorośli i dzieci i które służą m.in. do komunikowania się ze sobą, wykorzystywane w niewłaściwy sposób mogą wyrządzić sporo krzywdy. Dlatego też mokotowscy policjanci z zespołu prewencji kryminalnej uczyli najmłodszych, jak korzystać z nich w bezpieczny sposób.

Tym razem słuchaczami kolejnej prelekcji na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej byli uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 100  przy ul. Tanecznej 54/58 na warszawskim Ursynowie. Policjanci rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń, z którymi można się spotkać w wirtualnym świecie. Poruszane były aspekty nękania rówieśników za pośrednictwem Internetu. Omówiono skutki umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze oraz nieprawne udostępniania danych osobowych. Poruszono także kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich w przypadku takiego postępowania.

Funkcjonariusze przestrzegali swoich rozmówców przed kontaktami z osobami nieznajomymi w sieci również w kontekście nowego zagrożenia jakim jest gra „niebieski wieloryb”. Przypomnieli, że nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś kto używając psychotechnik lub innych metod będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w rezultacie do popełnienia samobójstwa, jak to się dzieje we wspomnianej wyżej grze. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze  dzieci powinny powiadomić rodziców.

W trakcie spotkania szóstoklasici obejrzeli także jeden z filmów z serii „3...2...1 Internet” będący przedsięwzięciem Fundacji Dzieci Niczyje oraz firmy Microsoft na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Był też czas na dyskusje i zadawanie pytań.

rk