Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą roweru? - Aktualności - KRP II – Mokotów, Ursynów, Wilanów

Aktualności

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą roweru?

Rowery są coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa. Po zatłoczonych ulicach łatwiej się nimi przemieszczać niż samochodem. Dobrze wpływają na środowisko i zdrowie użytkowników. W okresie od wiosny do późnej jesieni często służą jako środek transportu. Aby nie stracić naszego wartościowego jednośladu warto zadbać o jego.

Jak się okazuje rowery cieszą się spora popularnością również wśród złodziei. Prócz działań zmierzających do ustalenia i zatrzymania sprawców kradzieży rowerów oraz odzyskiwania jednośladów policjanci edukują społeczeństwo jak należy zabezpieczyć swój rower przed ewentualną kradzieżą.   

W 2016 roku policjanci z Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa zatrzymali 39 osób, podejrzanych o kradzieże jednośladów na terenie Warszawy. 28 rowerów zostało odzyskanych, a sprawcy usłyszeli łącznie 155 zarzutów.

Należy pamiętać, że jeśli pozostawiamy rower w miejscu ogólnie dostępnym miejscu np., przy stojakach na rowery, przed sklepem, w pobliżu pracy, czy innego miejsca należy go przypiąć do elementów stałych przy użyciu linki, stalowego pałąka z zamkiem lub zastosować zabezpieczenie. Można do tego stosować m.in. zamki patentowe lub szyfrowe.

Na rynku jest szeroki asortyment wszelkiego rodzaju rozwiązań technicznych takich jak zabezpieczenia składane, blokady na tylne koło roweru, która obejmuje obręcz, oponę i nie pozwala na odjechanie na rowerze oraz wiele innych. Wspomnieć należy, że złodzieje nie tylko kradną całe rowery ale również jego elementy takie jak siodełko lub koła. Dlatego też należy pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu.

Pamiętajmy, żeby nie pozostawiać rowerów gdzieś w bocznych uliczkach tylko w miejscu bardziej uczęszczanym. W miejscu gdzie jest mało ludzi sprawca będzie miał więcej czasu na działanie i może się uporać nawet z lepszym zabezpieczeniem.

Posiadacze droższych rowerów powinni przechowywać rowery w innych miejscach niż np. piwnica.  Sprawcy często działają na zlecenie, dlatego też wcześniej obserwują gdzie właściciel trzyma rower i przestępują do działania. Najczęściej w nocy. Wówczas mają więcej czasu, a śpiący nie zorientują się skąd dobywa się np. hałas szlifierki.  Lepiej wiec wygospodarować sobie miejsce w mieszkaniu na swojego jednoślada lub trzymać w garażu.

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie. W 2016 roku policjanci oznakowali 217 rowerów.

Są to oczywiście propozycje pewnych rozwiązań, które może nie spowodują, że nasz rower będzie bezpieczny na 100%, ale zmaleją szanse złodzieja i spowodują, że nasze rowery będą bardziej bezpieczne, niż te pozostawione bez żadnego lub z kiepskim zabezpieczeniem. Warto przy tym pamiętać o tym, że okazja czyni złodzieja i że nie warto ich stwarzać.

Uwaga !
Jeśli ktoś jest zainteresowany znakowaniem swojego roweru i rejestracją w komputerowej bazie powinien zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
  • dowód zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).

Prosimy o zabranie ze sobą stosownych dokumentów.

Każdy właściciel, zainteresowany taką formą oznakowania roweru może zgłosić się do jednostki Policji, aby skorzystać z „engravera”. Następnie informację o znakowanym rowerze wprowadzi policjant do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone będą dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem  porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

Przypominamy !

Na terenie podległym KRP Warszawa II znakowanie rowerów odbywa się w następujących terminach:


Komenda Rejonowa Policji Warszawa II w Wydziale Prewencji przy ul. Wita Stwosza 31 – każdą środę w godz. 17:00-19:00,  tel. 22 603 34 03, 22 603 18 14, 22 603 18 27.

Komisariat Policji Warszawa Ursynów ul. Janowskiego 7 – każdy poniedziałek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 19 78

Komisariat Policji Warszawa Wilanów ul. Okrężna 57 – każdy czwartek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 25 08, 22 603 25 09, 22 603 25 05.

 

rk/mb