Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mokotówka - zabawa 100-lecia

Data publikacji 15.06.2016

18 czerwca w godzinach 12.00-23.00 w parkach Promenada i Morskie Oko oraz w Pałacu Szustra odbędzie się wielka impreza plenerowa pod nazwą MOKOTÓWKA ZABAWA 100-LECIA, czyli ŚWIĘTO MIESZKAŃCÓW. Zapraszamy na to niezwykle barwne wydarzenie dla całych rodzin zorganizowane przez Urząd Dzielnicy Mokotów przy współpracy z mokotowskimi instytucjami kultury i licznymi organizacjami, uczelniami wyższymi i szkołami z okazji 100-lecia przyłączenia Mokotowa do Warszawy. Przygotowano wiele ciekawych spektak

W Pałacu Szustra odbędą się emisje filmów, kronik oraz prelekcje, dotyczące historii Mokotowa. Poza tym liczne wyspy tematyczne na terenie obu parków zaproponują warszawiakom setki atrakcji kulturalnych, naukowych, sportowych i kulinarnych. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie Wielki Tort Stulecia, którym około godziny 18.00 poczęstuje warszawiaków, ubrany w historyczny strój Burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński. Na zakończenie Mokotówki, o godz. 21.00 na plenerowej scenie muzycznej odbędzie się koncert finałowy, na którym wystąpią gwiazdy wieczoru: Ewa Bem, Kuba Badach oraz Wojciech Gogolewski z El Jazz Big Band.

Wchodząc do parku Promenada od strony ul. Puławskiej, przechodzić będziemy przez ekspozycje stworzone przez mokotowskie instytucje kultury. Na dużym, ponad 2-hektarowym terenie na każdym kroku czekać będą różnego rodzaju atrakcje, takie jak:


WYSPA KULTURY - Służewski Dom Kultury wybuduje bajkową alejkę Brzechwy, na której królować będą ilustracje Krystyny Michałowskiej oraz teksty bajek Jana Brzechwy, który był mieszkańcem Mokotowa. W tym roku przypada 50 rocznica jego śmierci. Na tej wyspie zobaczymy również ekspozycje: Historia Instytutu Dzieci Moralnie Zaniedbanych, Korzenie Siekierek, Stary – Nowy KADR, zabytki Mokotowa widziane oczami dzieci, Krzysztof Kamil Baczyński - rysunki, grafiki.
WYSPA HISTORII to projekcje i prelekcje, które odbędą się w sali koncertowej Pałacu Szustra. „100 lat Mokotowa”i „Sagę Rodu Szustrów” przedstawi znany varsavianista -Tadeusz W. Świątek. Narodowy Instytut Audiowizualny NinA pokaże cykl „Mokotów w archiwalnych kronikach filmowych” - audiowizualne pamiętniki dokumentujące przemiany dzielnicy i tworzących ją osiedli: Sadyby, Służewa, Służewa nad Dolinką, głównych osi komunikacyjnych, takich jak Al. Wilanowska czy ul. Puławska. Zobaczymy również filmy „Korzenie Siekierek” oraz „Mokotowskie instytucje kultury”.
WYSPA NAUKI to dzieło trzech wyższych uczelni związanych z Mokotowem: Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej i Uczelni Łazarskiego. Podczas pokazów widzowie zobaczą ciekawe reakcje chemiczne (zielony dżin, chemiczny słoń), poznają współczesną inżynierię biomedyczną i tajniki fotowoltaiki. Oglądać będziemy zastosowanie druku 3D w medycynie, a także robota, który potrafi utrzymać pionową pozycję. Będzie można zobaczyć też pokazy sztuki walki i zumby. Zaprezentuje się również pracownia kryminalistyczna.
WYSPA MOKOTOWSKIEJ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ stworzona jest przez organizacje pozarządowe oraz związane z dzielnicą stowarzyszenia, fundacje, partnerstwa. Ta strefa z licznymi atrakcjami dla całych rodzin zaprosi na warsztaty ceramiczne, plastyczne, tworzenia biżuterii, rękodzieła. Można będzie poznać nieskomplikowane gry dla całych rodzin. Na stanowiskach profilaktyki medycznej dorośli będą mogli skorzystać z badania poziomu cukru i ciśnienia krwi, porozmawiać z dietetykiem, a także skorzystać z konsultacji specjalisty od świadczeń rodzinnych, pomocy społecznej, czy programu 500 plus. Wszyscy chętni mogą nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy. W mobilnym puncie krwiodawstwa (autobus przy wejściu od ul. Konduktorskiej) chętni będą mogli oddać krew w ramach akcji 100 litrów krwi na 100-lecie MOKOTOWA.
WYSPA ZABAW DLA DZIECI prowadzona przez FUNIVERSITY i SZTUKARNIĘ to ciekawe warsztaty edukacyjne, np. recyklingu i ponownego wykorzystania surowców, eko – atrakcje i strefa małego ogrodnika. Będą stoiska: nie taki mokry lód, wszystkie kolory tęczy, wybijanie monet z logo 100 lecia Mokotowa, fabryka zabawek naukowych, planetarium i stoisko dla najmłodszych dzieci (tu m.in. balony z helem, bańki mydlane, malowanie obrazków z zabytkami Mokotowa).
WYSPA SMAKÓW zaprasza na stanowiska z tradycyjnymi warszawskimi kulinariami. Mobilna piekarnia poprowadzi warsztaty pieczenia chleba, a każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą własny, upieczony na miejscu bochenek. Degustacje potraw - dla wegetarian jak i smakoszy mięsa -przygotuje Zespół Szkół Hotelarsko-Turystyczno- Gastronomicznych z Mokotowa. Cukiernia WALCZAK zaoferuje desery i słynne już ciastka stulecia czyli „Mokotówki” z musem malinowym i orzechami, na ciemnym biszkopcie ozdobionym logiem 100-lecia Mokotowa.
WYSPA SPORTU I REKREACJI - Zespół Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Mokotów zapewni atrakcje z udziałem 6 koni i kucyka (Pułk Szwoleżerów). Odbędą się zawody sportowe i mecze w: piłce nożnej, tribaskecie, unihokeju, czy mikrocrossie rowerowym.
GWARA WARSZAWSKA – warsztaty, zabawy, konkursy. Stowarzyszenie Gwara Warszawska zaprasza na spotkanie z mową Syreniego Grodu: „Będą konkursy, krzyżówki, zagadki i insze mózgowe łamigłówki. Znajdzie się coś i dla słodkich klajniaków i dla starszych Warszawiaków, tych rodowitych i tych flancowanych. Dla pilnych studenciaków będą czekały klawe gwarowe gadżety”.
HISTORYCZNY POSTERUNEK POLICJI to teren pod władzą Komedy Głównej Policji oraz Stowarzyszenia Warszawska Rodzina Policyjna 1939 roku. Funkcjonariusze oraz rekonstruktorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Panel „Historyczno - policyjno - rowerowy” to m.in. wystawy i prezentacje mundurów, scenki rodzajowe z „życia warszawskiej ulicy” w okresie międzywojennym z dynamicznie aranżowanymi pokazami służby funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz sztuki szermierczej, jak też prelekcje np. o udziale policji państwowej w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.
WYSTAWY na ogrodzeniu szkoły nr 98: ● Most Siekierkowski Tomasza Mościckiego ● Historia budowy Międzynarodowego Centrum Kultury NOWY TEATR - Wystawa fotografii Jakuba Certowicza ukazujących kolejne etapy powstawania Międzynarodowego Centrum Kultury – Nowy Teatr, które zostało otwarte 14 kwietnia 2016 roku. ● Historia Mokotowa w Pigułce (wg. koncepcji Tadeusza Wł. Świątka) opowiadająca fascynujące dzieje dzielnicy i mokotowskich rodów.
100/100 TWARZE MOKOTOWA to społeczny projekt dla tych, którzy czują potrzebę plastycznej ekspresji. W okolicy stawu MORSKIE OKO stanie plenerowa instalacja, składająca się z 14 trójkątnych obiektów o boku 2 m. Każdy będzie mógł choć na chwilę poczuć się artystą. Finalnie powstanie niepowtarzalna realizacja pod kierunkiem znanego malarza Eugeniusza Małkowskiego, a stworzone portrety ukażą nam obraz współczesnych mieszkańców Mokotowa.
ANIMACJE TEATRALNE - w okolicach sceny teatralnej dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Nowy Teatr pod tytułem „Co widziało Morskie Oko?” W stawie Morskie Oko mieszkają różne tajemnicze stworzenia. A dzięki dzieciom, które przyjdą do namiotu Nowego Teatru, dowiemy się, jak one wyglądają.
PLENEROWA SCENA TEATRALNA w parku Morskie Oko zaprasza na:
12.00 - 12.40 - Program PaT - animacje społecznościowe z publicznością i występ wokalny Klaudii Ambroziak
14.00 Teatr Guliwer o zaprasza dzieci na edukację teatralną „Teatr Okiem Guliwera”.
16.00 miłośnikom piosenek Starszych Panów na pewno spodoba się spektakl „Zimy żal” w wykonaniu Magdy Umer, Piotra Machalicy i Grzegorza Małeckiego (słowa Jeremi Przybora, muzyka Jerzy Wasowski).
18.00 Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” zaprezentuje spektakl „Hemar mniej znany -Lwów, Warszawa, Londyn”, który pokazywany  był już na wielu scenach na świecie. Będą to piosenki, wiersze i skecze Mariana Hemara - poety, satyryka, autora tekstów piosenek, mieszkańca Mokotowa. W spektaklu wyreżyserowanym przez Tadeusza Wiśniewskiego wystąpią Monika Świtaj, Stanisław Górka i Wojciech Machnicki.
Lothe Lachmann VIDEOTEATR POZA zaprasza o godz.19.30 do Pałacu Szustra na kameralne widowisko „Sny o mieście W”. Występują w nim (wirtualnie) Adam Woronowicz, Jolanta Lothe, Patrycja Stefanek, Jarosław Boberek, Stanisław Banasiuk. Songi syreny do muzyki (na żywo) Daniela Pigońskiego wykonują: Olga Mysłowska, Michał Pydo, Mateusz Banasiuk. Scenariusz, obrazy i reżyseria Piotr Lachmann. Spektakl przywołuje postać genialnego twórcy E.T. A.Hoffmanna, który w latach 1804 - 1807 mieszkał i tworzył w Warszawie i wpisuje go w poetycką, ludyczną multiwizję, łącząc z historycznym i współczesnym pejzażem miasta.
100 LAT W MODZIE - o godz. 14.30 w Pałacu Szustra odbędzie się pokaz sukien wieczorowych „100 lat w modzie” prezentowany przez uczennice Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr XXII, przy ul. Kazimierzowskiej. Zabytkowe schody pałacu zamienią się w wybieg dla 18 modelek, które wystąpią w kreacjach odzwierciedlających zmieniające się przez dziesiątki lat trendy w modzie.
PLENEROWA SCENA MUZYCZNA – program rozpocznie młody, energetyczny zespół Wave. Następnie wypełnią ją pełni dynamizmu tancerze z HIP – HOP AKADEMII, ćwiczący na co dzień w Służewskim Domu Kultury. Potem nastąpi zmiana muzycznego klimatu - 50 minutowy koncert orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. Po południu zapraszamy na barwny i dynamiczny występ zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej, a zaraz po nim na koncert chóru uczelni. Uczelnia Łazarskiego zaprezentuje się koncertem saksofonowym w wykonaniu profesora Jerzego Stępnia z zespołem.

Około godz. 18. 00 spodziewany jest przyjazd zabytkowego powozu zaprzęgniętego w dwa konie. Bryczką przyjadą ubrani w historyczne stroje Burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński z małżonką. Stylizacje inspirowane modą z 1916 roku są dziełem charakteryzatorki Małgorzaty Maykut oraz kostiumolożki Karoliny Bystrowskiej. Obie panie pracują na co dzień w Międzynarodowym Studium Dziewulskich.


Zaraz potem nastąpi degustacja Tortu Stulecia Mokotowa, przygotowanego specjalnie na tę okazję przez cukiernię "Walczak". Będzie to 15 kilogramowe cukiernicze dzieło, wykonane wyłącznie z naturalnych składników. Zobaczymy na nim Pałac Szustra z marcepana i opłatków. Krojeniu tortu i częstowaniu nim mieszkańców towarzyszyć będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej The Engineers Band, która zainauguruje tę część imprezy sławnym utworem “Pierwszy znak” Hanki Ordonówny. Zaraz potem rozpocznie się dynamiczne widowisko muzyczne i zespół zaprosi wszystkich na zabawę taneczną.

Od godz. 21.00 mieszkańcy Warszawy będą mogli bawić się na Koncercie Finałowym. Wystąpią na nim gwiazdy wieczoru: Ewa Bem i Kuba Badach z udziałem Wojciecha Gogolewskiego i El Jazz Big Bandu.

Zapowiada się zabawa na 100 fajerek!

  • plakat
Powrót na górę strony