Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust podawał się za policjanta

Data publikacji 04.05.2016

Kryminalni z Ursynowa zatrzymali 22-latka podejrzanego o oszustwo. Podając się za policjanta mężczyzna usiłował wyłudzić od 65-latki pieniądze w kwocie 30 tysięcy złotych. Kobieta najpierw zaciągnęła kredyt, ale na szczęście zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta i ostatecznie pieniędzy nie przekazała. Zaalarmowała o wszystkim policjantów, którzy zorganizowali zasadzkę w którą wpadł Patryk K. Mężczyzna usłyszał już zarzuty usiłowania oszustwa, a sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny tymczasowy areszt. Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia.

 

W miniony piątek policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Ursynów otrzymali informacje o usiłowaniu wyłudzeniu pieniędzy metodą na „policjanta”. Z ustaleń pracujących nad sprawą funkcjonariuszy wynika, że do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza policji i poinformował, że wartościowe przedmioty, które ma w domu oraz pieniądze zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone. Oszust powiedział kobiecie, że nie straci ona swoich oszczędności jeśli mu je przekaże,  a on wszystkie przedmioty zabezpieczy.

Dla bezpieczeństwa kazał wypłacić pieniądze z banku lub wziąć kredyt by pomóc policji w prowadzonej sprawie, a następnie pozostawić je we wskazanym miejscu. Kobieta wzięła w banku kredyt na 30 tys. złotych, by przekazać je zgodnie z instrukcją fałszywego policjanta. Na szczęście w porę zorientowała się, że może paść ofiarą oszusta i ostatecznie pieniędzy nie przekazała. O wszystkim zaalarmowała funkcjonariuszy z ursynowskiego komisariatu.  Zatrzymany wpadł podczas przygotowanej zasadzki.

22-letni Patryk K. usłyszał zarzuty usiłowania oszustwa.  Na chwilę obecną funkcjonariusze wyjaśniają dalej wszystkie okoliczności związane z tym przestępczym procederem, bowiem podejrzewają, że zatrzymany ma na swoim koncie więcej tego typu czynów na terenie Warszawy. Za oszustwo zatrzymanemu grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 Przypominamy, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

  • Policjant przesłuchuje osobę zatrzymaną
  • Policjant prowadzi zatrzymanego
Powrót na górę strony