Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swoje mieszkanie przed włamaniem

Data publikacji 29.04.2015

Przed nami długi majowy weekend. Wielu z nas wyjedzie na zasłużony wypoczynek. Złodzieje jednak nie próżnują, a mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, może stanowić dla nich łakomy kąsek. Radzimy, co zrobić aby nie stać się ofiarą włamania i przypominamy aby współdziałać zawsze z sąsiadami, zwracając uwagę także na ich mieszkanie i dobytek.

Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami – próba wejścia do mieszkania lub domu przez okno, balkon, okienko w piwnicy będzie przez przypadkowego obserwatora natychmiast zakwalifikowana jako działanie przestępcze.  Sprawca wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho.

Jak zabezpieczyć mieszkanie?

  • zamykaj okna i drzwi podczas  nieobecności oraz stosuj różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne dostępne na rynku, np. instalowanie systemów alarmowych, rolet antywłamaniowych, atestowanych zamków do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą, co niewątpliwie przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.
  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowych przedmiotów. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki są bardzo dobrze znane włamywaczom
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania i zapisz ich numery fabryczne, oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Bardzo ważne jest  przełamanie anonimowości wśród mieszkańców jednego bloku lub osiedla, ustalenie zasad reagowania i wzajemnego ostrzegania się na wypadek zagrożenia. W przypadku planowanego dłuższego wyjazdu nieocenioną może okazać się pomoc zaufanego sąsiada lub członka rodziny. Powierzmy im komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki ulotki i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

 

Dzwoń natychmiast pod numer alarmowy 997 lub 112:

  • kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania, na klatce schodowej, na ulicy lub parking,
  • kiedy usłyszysz hałas w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
  • jeżeli zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby, Zwróć uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo lub czego szukają, przyjrzyj się im, aby zapamiętać wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych włamywaczy,
  • jeżeli jesteś świadkiem włamania lub kradzieży, ale widząc zagrożenie – pamiętaj o swoim bezpieczeństwie.

Jeżeli posiadasz informacje,  które mogą być przydatne Policji możesz również przesłać je na adres e-mail: mokotow@policja.waw.pl. Gwarantujemy anonimowość!

Powrót na górę strony